تبلیغات
آموزشگاه تخصصی دفاع شخصی و سلاح

<سردرد ناشی از ورزش>

 
اخبار وبسایت
website news
پیام مدیر
admin message
اخرین فیلم ها
Latest videos
آخرین مطالب
Last Posts
برچسب های مطالب
Post Tags
آمار وبلاگ
StatTat
دوستان
Friends
نظرسنجی
Poll
وقتی که همه خوابند
وبلاگ شخصی علیرضا مدیریت سایت تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
تبلیغات
برای دیدن تعرفه کلیک کنید
خبرنامه پیامکی
پرسش و پاسخ
نظرات
سردرد ناشی از ورزش

<سردرد ناشی از ورزش>

تاریخ ارسال : جمعه 18 شهریور 1390 - 12:07 ق.ظ  ,  نویسنده : در خبرنامه عضو شوید!

سردرد ناشی از ورزش

با سلام خدمت همگی.در این پست بازهم با مقاله ای پزشکی در خدمت شما هستم

حتما بارها براتون پیش اومده که وقتی بعد از ورزش از باشگاه بر میگردید خونه و در حال استراحت بودید چند لحظه توی سرتون احساس درد کردید.شاید درد خفیفی بوده که بهش توجه نداشتید و بعد از چند دقیقه خوب شده.ولی آیا از خودتون پرسیدید علت سردرد من چیه؟؟چرا بعد از ورزش گاهی اوقات سردرد میگیرم.تو این مقاله به همه سوالاتتون جواب داده میشه.فقط کافیه با حوصله این مطلب رو بخونید.

چقدر خوبه در کنار مهارت های فنی و عملی در ورزش کمی هم اطلاعات پزشکی داشته باشیم.شاید این اطلاعات روزی به کارمون بیاد.نظر شما چیه؟؟؟

برای مشاهده لطفا به ادامه مطلب برید

در صورتی که از مطلب فوق رضایت داری توی قسمت نظرات مطرح کن.کاربرانی که بیشترین تعداد نظرات را در وب داشته باشند علاوه بر اینکه نامشان در قسمت کاربران برتر به نمایش درمیاد در پایان هرماه در قرعه کشی بینظیر ما نیز شرکت میکنند.


مقدمه:
سردرد یکی از شایع ترین شکایاتی است که طبیب با آن مواجه می شود و در شکل مزمن یا عود کننده برای بیمار بسیار رنج آور بوده و موجب اختلال در اعمال و عملکرد روزمره وی می شود. در فرد ورزشکار سردرد ممکن است باعث اختلال در فعالیت های تمرینی و اجرای مسابقات شود و می تواند به شدت طرح و برنامه ریزی ورزشی را مختل نماید.

مکانیسم سردرد:
نسج مغز، شبکه کوروئید بطن ها در جمجمه و نیز جمجمه استخوانی به درد حساس نیستند و از عناصر دردناک به شمار نمی روند. اما تمام بافت های خارج جمجمه ای مانند پوست، فاسیا، عضلات و تعدادی از ساختمان های داخل جمجمه ای مثل سینوس های وریدی بزرگ و شریان های داخل دورا (Dura)، شریان های مغزی در قاعده مغز، سخت شامه در قاعده جمجمه و اعصاب داخل جمجمه، نسبت به درد حساسیت دارند و هرگاه یکی از این ارگان ها تحت فشار قرار گیرد، اتساع یابد، تحریک شود و یا دچار التهاب شود سردرد ایجاد می شود. به طور کلی مکانیسم های ایجاد سردرد عبارتند از، گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه ای، التهاب عروق داخلی و خارجی جمجمه، التهاب و عفونت ساختمان های داخل یا خارج جمجمه، انقباض ممتد عضلات کاسه سر و گردن، کشش و فشار بر عروق حلقه و یلیس، تغییرات فشار در داخل جمجمه و فشار بر اعصاب حاوی رشته های درد.

علل سردرد (اتیولوژی):
عامل سردرد متعدد بوده و معمولا خوش خیم می باشند و ممکن است سردرد زودرس ترین مشخصه اصلی یک بیماری سیستمیک یا داخل جمجمه ای جدی باشد. لذا تعین علت آن نیاز به بررسی کامل و سیستمیک دارد. سردرد ایجاد شده در یک فرد ورزشکار می تواند به یکی از علل گوناگون ذکر شده باشد لذا در برخورد با آن باید به صورت ابتدایی با گرفتن شرح حال کامل، معاینه فیزیکی دقیق و بررسی کامل صورت گیرد. زیرا تشخیص زودرس علت تعدادی از این سردردها بسیار مهم است مثلا خونریزی داخل جمجمه ای که در اثر ضربه در ورزش ایجاد می شود و یا مننژیت که نیاز به درمان فوری دارد و یا تومورها. در یک بررسی 2 درصد افرادی که با فعالیت دچار سردرد می شدند. مبتلا به تومور مغزی بودند .
در یک فرد ورزشکار علاوه بر بررسی علل شایع سردرد ( مانند خونریزی داخل جمجمه ای، مننژیت، انسفالیت، تومورها، میگرن، کلاستر، سردرد انقباض عضلانی و ...) باید به دو گروه از سردردها:
الف) سر دردهای بعد از ضربه
ب) سردردهای وابسته به فعالیت
که می توانند به طور خاص در ورزشکاران ایجاد شود دقت شود.

سردرد بعد از ضربه
ضربه به سر و گردن می تواند عامل سردرد باشد که علت شایع سردرد در ورزش های تماسی و برخوردی است. با ضربه مستقیم ممکن است آسیب شدید داخل جمجمه ای مانند پارگی عروق داخل جمجمه ای، خونریزی های دورال و ساب دورال کوفتگی مغزی و صدمه شدید مغزی ایجاد گردد که می توانند عامل سردرد باشند. این حالات، خطرناک و مرگ آور هستند. در این موارد تهوع، استفراغ، علائم عصبی موضعی و تغییرات سطح هوشیاری ایجاد می شود و برای بررسی بیشتر CTscan و MRI و مشاوره با جراحی اعصاب مورد نیاز است. شکل شایع سردرد بعد از ضربه عبارتند از:

1- سردرد انقباض عضلانی مزمن: این نوع سردرد عموما به صورت درد مرده بدون ضربات و ثابت، در دو طرف جلوی سر یا پشت سر توضیح داده می شود. درد اغلب هنگام بیدار شدن از خواب ایجاد شده طی روز شدت و تخفیف پیدا می کند و در انتهای روز بدتر می شود. سردرد بعد از ضربه شدید ممکن است برای ماه ها و یا سالها ادامه یابد این سردرد را می توان مانند یک سردرد انقباض عضلانی مزمن درمان کرد.

2- سردرد شبیه میگرن: نوع دوم سردرد بعد از ضربه سردردی است که از نظر کلینیکی با میگرن قابل افتراق نیست.
این سردرد به سردرد فوتبالیست ها مشهور است. در این سردرد به طور شایع اختلال بینایی، مقدمه شروع حمله درد می شود که در پشت چشم، ضرباندار و یک طرفه بوده و دقایقی بعد از برخورد ضربه کوچکی به سر ایجاد می شود ممکن است تهوع و استفراغ، ترس از نور، پاراستزی (مورمور و گزگز) و همی پلژی ایجاد شود. سردرد عموما طی 48 ساعت خوب می شود و درمان آن همان درمان استاندارد میگرن است.

3- سردرد مخلوط: این سندرم با سردرد انقباض عضلانی مزمن به همراه دوره های میگرن مشخص می شود و اغلب درمان استاندارد آن را تخفیف داده یا کنترل می کند.

4- سردرد دیس اتونومیک ناشی از ضربه: عقیده بر این است که در این حالت ضربه باعث ایجاد ضایعه در رشته های سمپاتیک در نزدیک شریان کاروتید در گردن می شود. حمله همراه گشادی مردمک و ریزش عرق است. درمان انتخابی این حالت پروپرانولول است.

5- سردرد ضربه دوم مصیبت بار: ورزشکاری که ضربه کوچکی به سرش وارد شده قبل از آنکه علائمش کاملا بهبود یابد دوباره به برنامه ورزشی باز می گردد و با ضربه کوچکی به سرادم مغزی کشنده در او ایجاد می شود. ورزشکار مبتلا به سردرد بعد از ضربه نیاز به بررسی کامل دارد تا عوامل بیماری زای عضوی زمینه ای را که ممکن است همراه با آن باشد تشخیص دهیم. در این راستا ممکن است CTscan و MRI مورد نیاز باشد. فرد مبتلا به سردرد بعد از ضربه زمانی اجازه دارد دوباره در جلسات ورزش شرکت نماید که کلیه علائمش بهبود یافته باشد و با شروع فعالیت علائم ایجاد و یا تشدید شود .

سردردهای وابسته به فعالیت
این سردردها به طور کلی به صورت سردرد کوششی یا سردرد فعالیتی و یا با توجه به نوع خاصی ورزش مربوط مثلا میگرن شناگران یا سردرد وزنه برداران نامگذاری شده است.
1- اولین نوع از سردردهای فعالیتی سردردی است که به علت افزایش فشار داخل جمجمه ایجاد می شود. فعالیت هایی که فشار داخل جمجمه را افزایش می دهند مانند سرفه، عطسه، نگه داشتن نفس، گریه کردن، خندیدن، خارج کردن شدید هوا از بینی و مانورهای عروقی باعث افزایش فشار داخل سینوس های وریدی درون جمجمه می شوند که عامل افزایش فشار داخل جمجمه شده، جریان خون مغز را کاهش می دهند و باعث ایجاد سردرد می شوند.
این نوع سردرد را اغلب سردرد فعالیتی خوش خیم می خوانند که به طور معمول آقایان را گرفتار می کند، حمله سریعی دارد، به سرعت به اوج می رسد و سپس کاهش و به احساس گرفتگی و سنگینی در سر تبدیل می شود که ممکن است برای ساعت ها بعد از فعالیت باقی بماند. معمولا درد شدید و ضرباندار است و در افراد مختلف در نقاط متفاوتی ظاهر می شود اما در یک فرد محل ثابتی دارد. درد با حرکت گردن و کوشش های فیزیکی افزایش می یابد. معاینه فیزیکی طبیعی است و ممکن است برای رد ضایعات داخل جمجمه ای CTscan و MRI نیاز باشد برای درمان باید به علت زمینه ای توجه کرد. جهت درمان 5 میلی گرم ایندومتاسین سه بار در روز مفید است.

2- نوع دوم سردرد وابسته به فعالیت، میگرن کوششی حاد نامیده می شود. ورزشکارانی که فعالیت های کوتاه مدت و شدید دارند. ممکن است به این میگرن مبتلا شوند. مکانیسم دقیق آن مشخص نیست؛ اما عقیده بر این است که در مغز، ثانویه به افزایش تعداد تنفس با ایجاد انقباض عروق می تواند باعث ایجاد اورای میگرنی (علائم پیش از بروز میگرن) می شود و اتساع عروقی که بعد از آن ایجاد می شود موجب سردرد می گردد . میگرن فعالیتی در وزنه برداران، دونده ها و شناگران گزارش شده است. این سردرد با وجود کوتاه مدت بودن اغلب شدید است. کافئین ، تغذیه کم ، کاهش آب بدن ، افزایش گرما ، کاهش قند خون و استفاده از الکل عواملی هستند که در ایجاد آن همراهی دارند. درمان آن شبیه دیگر انواع میگرن است و بهبود وضعیت کلی فیزیکی و داشتن یک دوره گرم کردن تدریجی ممکن است برای جلوگیری از میگرن مفید باشد.

3- سومین نوع سردرد وابسته به فعالیت سردردهای عروقی است که به تدریج بعد از یک ورزش طولانی با شدت کم ایجاد می شود. این سردرد شدید، ضرباندار، یک یا دو طرفه بوده ممکن است ساعت ها ادامه یابد و اغلب همراه با تهوع، اختلالات بینایی و تغییرات عصبی است این سردرد به طور شایع در ورزشکاران با آمادگی کم ایجاد شده و همراه با وجود بیش از حد عواملی مانند افزایش دما، کاهش آب بدن، کاهش قند خون، عدم سازگاری با آب و هوا و مصرف الکل و کافیئن دیده می شود. ممکن است CTscan و MRI برای رد عوامل بیماریزایی عضوی مشخص مورد نیاز باشد. درمان شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، یک برنامه عمومی برای بهبود آمادگی فرد و دوری جستن از عوامل مسبب سردرد می باشد.

4- نوع چهارم سردرد وابسته به فعالیت سردرد وزنه برداران است. بلند کرد دائم وزنه در این ورزشکاران باعث سردرد ناگهانی شدید می شود که از پشت سر و قسمت بالایی گردن شروع شده و به طرف فوقانی سر انتشار می یابد. درد به صورت حالت سوزش یا سوراخ شدگی مداوم توصیف می شود که به تدریج کاهش می یابد و ممکن است پس درد ثابتی برای روزها یا هفته ها باقی بماند . در اینجا عقیده بر این است که کشیدگی تاندون ها و لیگامان های گردن باعث ایجاد یک سردرد از نوع انقباضی عضلانی می شود. در معاینه ممکن است اسپاسم گردنی مشخص باشد و ممکن است رادیوگرافی مهره های گردنی، CTscan و MRI و کشیدن مایع مغزی نخاعی جهت بررسی بیشتر مورد نیاز باشد. درمان ها عموما شامل سرما درمانی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، استراحت و باز پروری عضلات گردنی می باشند.

5- پنجمین نوع سردرد وابسته به فعالیت به علت ایجاد تغییرات حاد در ارتفاع ایجاد می شود و این سندرم خفیف ترین شکل بیماری حاد کوهستان است که با سردرد، احساس ناخوشی، تهوع و استفراغ مشخص می شود. این علائم زمانی که صعود از 3500 متری به 5000 متری انجام می شود ایجاد می گردد . سردرد ضرباندار است و با مانورهایی که فشار داخل مغزی را افزایش می دهد شدت می یابد . درد 96 - 6 ساعت بعد از در معرض ارتفاع قرار گرفتن ایجاد می شود و طی چندین روز به دنبال خو گرفتن با آب و هوای جدید از بین می رود.
ادم مغزی ناشی از ارتفاع بالا، شدیدترین شکل بیماری حاد کوهستان است که بالای 4500 متر ایجاد می شود. بعد از گذشت چند روز از افزایبش سردرد، تغییرات روانی مانند تحریک پذیری، اختلالات حسی و توهم ایجاد می شود. در صورت عدم تشخیص عدم درمان، آتاکسی تنه ای ، استوپور، کما و مرگ رخ خواهد داد. این حالت معمولی در افرادی که به شدت و سرعت صعود می کنند و آمادگی کمی دارند و علائم خود را انکار کرده یا به صورت خفیف ابراز می کنند ایجاد می شود. درمان شامل پایین آوردن سریع ارتفاع تا حداقل 5000 متری، اکسیژن و کورتیکواستروئید می باشد. استازولامید 2500 میلی گرمی 3 بار در روز قبل از صعود و یک هفته سازش با محیط در ارتفاع 5000-3500 متری می تواند برای جلوگیری از این حالت خطرناک مفید باشد. علت ایجاد این اختلال شناخته نشده است. احتمالا کمی فشار اکسیژن محیط که باعث افزایش تعداد تنفس و در نتیجه کاهش خون و آلکالوز تنفسی می شود در ایجاد آن مؤثر است.

6- ششمین نوع سردرد وابسته به فعالیت، سردرد قدم زدن نام دارد که یکی از نشانه های بروز بیماری های ایسکمیک قلب است . این سردرد در افرادی که بیماری های عروق کرونری دارند، به وسیله فعالیت بدنی ایجاد می شود. بیماران علائم قلبی ندارند اما سردرد همراه با سقوط قطعه ST طی تست ورزش ایجاد می شود. با مصرف ایزوسورباید دی نیترات و دیلتیازم علائم و تغییرات نوار قلبی آنها برطرف می شود. اغلب سردردهای فعالیتی خوش خیم هستند. در مطالعه ای که بر روی 103 فرد مبتلا به سردرد فعالیتی که هیچ مدرکی دال بر بیماری داخل جمجمه ای نداشتن طی سه سال صورت گرفت نشان داد که فقط در 10 بیمار یک مشکل داخل جمجمه ای مانند نئوپلاسم و خونریزی ساب دورال وجود دارد و بقیه مشکلی ندارند لذا از طرفی با وجود خوش خیم بودن سردرد فعالیتی ممکن است یک زمینه پاتولوژی مهم مانند تومار یا هماتوم ساب دورال عامل آن باشد و در فرد مبتلا باید بررسی کامل و دقیق برای رد عامل عضوی صورت گیرد.

منبع: ماهنامه ی دنیای سلامت

<[cb:post_tag_name]>

موضوع :  مقالات |بازدید|: